London – part I – Rehabilitation center ALFA


Weźmiemy udział razem w projekcie. W przyszłości. Teraz kilka słów o nas. Trzy lata temu zaczęliśmy prace w tym domu, stanęliśmy na palcach, i pomogliśmy ludziom, którzy maja uzależnienia, mieszkają na ulicach, są samotni, są głodni. Pobyt tutaj trwa jeden rok. Panują tutaj bardzo rygorystyczne zasady. Uprawiamy sport. Pracujemy. Uczymy się na trzeźwo spędzać nasz czas wolny. Podobnie jak w rodzinie, czasami jesteśmy szczęśliwi będąc razem, czasami jesteśmy źli na siebie. Mam wiec nadzieje, ze dla naszych przyjaciół, którzy siedzą z tylu, to będzie nowe doświadczenie porozmawiać z wami. I mam nadzieje, ze dla was tez. Mam nadzieje, ze spędzimy ten czas razem bardzo dobrze. Dziękujemy wam bardzo za przybycie. My również wam bardzo dziękujemy. W skład naszego zespołu wchodzą: Pan Manager: Vladislavas. Ja jestem koordynatorem programu. I sporo osób, które były w naszym centrum i były częścią centrum odwykowego. To nie jest Twoje zdjęcie. Musicie je zmienić. Wyglądasz o wiele lepiej na żywo. Nie śmiej się. Co zrobiliśmy (…) Viktoria (…) przeprowadziliśmy konkurs w naszym centrum, zrobiliśmy tez prezentacje. Zmusiliście nas, abyśmy głosowali na wasze logo w Turcji. Przygotowaliśmy prezentacje o naszym centrum i o uzależnieniach od narkotyków w Anglii i dzieliliśmy się doświadczeniami.
28
00:06:21,200 –>00:03:23,000
To jest nasze logo. To jest Centrum Edukacji Publicznej Belę, prace lokalne w ramach projektu. Współpracowaliśmy z policja lokalna w Belę zanim zaczęliśmy projekt. Otrzymaliśmy wszystkie informacje z departamentu policji i szpitali. Zaczęliśmy informować uczniów zanim rozpoczęliśmy projekt w Turcji. W każdej szkole. Ja jestem z innej szkoły. Pokazaliśmy filmiki dotyczące realiów zażywania narkotyków w Turcji. Przepraszam. tak? Czy masz kopie tej gazety? Możemy Ci wysłać a pliku PDF. Ponieważ to będzie bardzo dobre dla szerzenia naszego projektu, jeśli każdy z nas będzie miał kopie. Ja wyśle Ci również kopie, aż można je było wysłać przy zakończeniu projektu. Tak. Zgadzam się. Tak. Wyśle do wszystkich. Tylko artykuł mówiący o naszym projekcie. Kolejna prezentacja, pokaże wam. W przyszłym tygodniu zaczniemy konferencje. To jest plakat, który został przygotowany przez rząd. “Bagimli Olma Ozgor Ol” z tureckiego oznacza “Nie bądź ofiara uzależnienie (…) „Bądź wolny i szczęśliwy”. Wyśle wam to w pliku PDF.
47
00:07:35,200 –>00:03:37,000
Jak wymawiasz to po turecku? “B-a-g-n-o-m-a” Co? Dość trudno to wymówić. To jest dość trudne. “Bagimli Olma” oznacza “Nie bądź ofiara uzależnienia”. “Ozgur Ol” oznacza “Bądź wolny”. “Ozgur: to tez imię. Tak, to jest tez imię. Ten plakat jest teraz obecny na ścianach w szkołach i publicznych centrach edukacji i uniwersytetów. I “ol” oznacza “Wesoły”? Tak. Czy możesz, proszę, powtórzyć to jeszcze raz? Bagnimi. To oznacza “nie”. “Bagimil” oznacza “uzależnienie”. “Olma” oznacza “nie”. I jak widzicie, tu jest zielony półksiężyc. Mamy czerwony półksiężyc oznaczający “zdrowie”. Zielony jest przeznaczony do określenia alkoholu, narkotyków i tytoniu. Oni projektują komiksy, są profesjonalistami. Byli pod dużym wrażeniem. Nie mogę tego przeczytać. Nie możemy tego zobaczyć. Tak mamy te wersje. Zaprezentujemy dyrektora średniego wykształcenia w jednostce regionalnej. Oto i ona. Nasze biura, szkoły i wszystko są w centrum Grecji wraz z 80 000 mieszkańców. Mamy nawet dużo szkol podstawowych i średnich.
73
00:10:53,200 –>00:10:45,000
Jesteście wszyscy zaproszeni, aby przyjechać i dokończyć wspólny projekt 17 czerwca. Ok. W październiku, opowiem miesiąc po miesiącu, podpisaliśmy umowę z nasza Agencja Międzynarodowa. Poinformowaliśmy dyrektorów i zespół nauczycieli I i IV szkoły średniej w Lamii. I stworzyliśmy motyw projektu składający się z 5 cech. Dalej. Każda z dwóch szkol, zebrała grupę składająca się z 25 studentów. Jeśli chodzi o profil uczniów – wszyscy są bardzo zmotywowani, biegli w języku angielskim, obsłudze komputerów. Maja Wszystko. Obie grupy pracowały przy projektach dot. zapobiegania narkotyków. Zaprojektowali ręcznie ich własne logo. Studenci zaprojektowali plakat dla naszych partnerów, jeśli pamiętacie, przekazaliśmy wam w Turcji. Czy możemy dalej? Oczywiście. To jest plakat, który uczniowie I liceum przygotowali dla was. Ok. Co jeszcze zrobiliśmy przed pierwszym spotkaniem, Uczniowie wykonali cala prace. Poszukali informacji, jeśli chodzi o zapobieganie narkotykom i ich nadużywanie. Następnie, po spotkaniu, wysłaliśmy raport do Ministra Edukacji Czy możesz wysłać nam te wszystkie prezentacje?
91
00:13:03,200 –>00:03:04,000
Oczywiście. Możemy wysłać tez krótkie historie. Mam teraz 112 pytań. A ja mam 113. Witajcie w Wielkiej Brytanii, w Anglii i witajcie, teraz, w Colchester. Ok. Tylko kilka słów o tym, dlaczego w ogóle tutaj jestem. Nosisz kolory swojej flagi. Tak – prawie. Nawet nie pomyślałem o tym w ten sposób. Pracuje dla instytucji charytatywnej zajmującej się zapobieganiem uzależnieniom od narkotyków i edukacja na ten temat zwanej Hope.uk. Hope.uk działa od prawie około 160 lat zajmująca się zapobieganiem nadużywania alkoholu i narkotyków. Jestem zaangażowany tutaj, w centrum Alfa, z chłopakami już od kilku lat. Zaprosili mnie tutaj. To ja. Pracowałem w branży informatycznej. Dawno temu. Pracuje teraz od ok. 7-8 lat dla Hope.uk Pracuje zwłaszcza z profesjonalistami, dorosłymi i rodzicami. Ponieważ dużo osób, które uczęszczają do szkol Będę o tym mówił dużo więcej jutro Chodzą do szkoły z młodymi ludzi Ale jeśli dorośli, którzy są z nimi, nie wiedza, czego uczy się dzieci, będą pojawiać się sprzeczne wiadomości. Jedno pytanie. Czy hope.uk jest organizacja pozarządowa? Jesteśmy organizacja charytatywna. To nie jest dokładnie to samo co organizacja pozarządowa. Ale są podobne. Wiec jesteśmy organizacja charytatywna. Ja jestem zatrudniony. Żadnego dofinansowania z rządu? Dostawaliśmy dofinansowanie z rządu w przeszłości. Ale obecny rząd nie dofinansowuje zapobiegania. Tylko interwencje. Dlatego tez nie dostajemy żadnych funduszy. I lepiej jest bez takiego dofinansowywania z rządu. Nie ma tych sznurków, które ograniczają. Można zatem podążać droga, która się chce. Jesteśmy wolni, jakby powiedział Abdullah. Zdecydowanie tak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *